Leczenie protetyczne

Licówki, korony, mosty, ilnay, onlay, overlay, protezy stałe i ruchome, implantoprotetyka

Protetyka to dziedzina stomatologii, która zajmuje się rekonstrukcją uszkodzonych zębów, odbudową i uzupełnieniem brakujących zębów, poprawą funkcji oraz estetyki jamy ustnej.

W naszej klinice stosujemy najnowsze, potwierdzone klinicznie rozwiązania protetyczne, które odpowiadają zarówno na potrzeby estetyczne, jak i funkcjonalne naszych pacjentów. Protezy, korony oraz mosty to najczęściej wybierane uzupełnienia protetyczne, których zastosowanie pozwala na pełną rekonstrukcję uzębienia, nawet w wyjątkowo trudnych przypadkach.

Dzięki własnej pracowni protetycznej oraz współpracy z technikami, możemy szybko i sprawnie dostarczyć indywidualnie dopasowane uzupełnienia protetyczne, które wyróżniają się estetyką i trwałością. Dbamy o to, by każda praca protetyczna była idealnie dopasowana do wymagań pacjenta, zapewniając komfort i naturalny wygląd.

Jeśli chcesz przywrócić funkcjonalność swojego uśmiechu, skontaktuj się z nami. Nasz zespół specjalistów pomoże Ci w każdym etapie leczenia protetycznego!

Terapia protetyczna jest bardzo ważna, ponieważ pozostawione bez odbudowy braki zębowe skutkują:

  • zanikiem kości
  • przesuwaniem się i przechylaniem sąsiednich i przeciwstawnych zębów
  • chorobami dziąseł i przyzębia
  • trudnościami w jedzeniu
  • zmianami w stawie żuchwowo – skroniowym
  • schorzeń ogólnoustrojowych (choroby serca, cukrzyca)
  • negatywnym wpływem na estetykę twarzy

Nawet brak pojedynczego zęba powoduje poważne konsekwencje dla całego organizmu. W związku z tym, leczenie protetyczne ma wieloaspektowe znaczenie dla zdrowia jamy ustnej i ogólnego dobrostanu pacjenta. Warto skonsultować się ze lekarzem specjalistą w Klinice Dr Gajda by uzyskać spersonalizowaną poradę dotyczącą najlepszego rozwiązania.

Licówki porcelanowe to cieniutkie porcelanowe płytki, które przykleja się na zęby przednie aby poprawić ich kształt i estetykę. Za ich pomocą można ukryć nieestetyczne wypełnienia, odłamane brzegi czy pojawiające się przebarwienia.

To doskonała alternatywa dla dużych wypełnień. Wykonywane są z tłoczonej porcelany przez technika dentystycznego na podstawie wycisków pobieranych przez lekarza. Jest trwalszą, dokładniejszą i bardziej szczelną alternatywą dla zwykłego wypełnienia kompozytowego, odtwarza idealnie warunki zwarciowe pacjenta.

W porównaniu z plombami wkłady (inlay, onlay) i nakłady (overlay) są trwalsze. Odznaczają się większą twardością i odpornością na ścieranie i wypłukiwanie. Co ważne, lepiej zabezpieczają też ząb przed nawrotem próchnicy. Trwałość onlay, inlay lub overlay w porównaniu z wypełnieniem jest na ogół dłuższa o wiele lat. Mają na to wpływ takie czynniki jak dbałość pacjenta o higienę i wielkość ubytku.

  • Inlay jest to wkład koronowy, który odbudowuje powierzchnie żującą zębów bocznych trzonowych i przedtrzonowych.
  • Onlay jest to również wkład koronowy, odtwarzający nie tylko powierzchnie żująca zęba ale także ściany boczne umożliwiając perfekcyjną odbudowę punktów stycznych (między zębami).
  • Overlay jest to nakład koronowy, który przykrywa nie tylko całą powierzchnię żującą zęba, lecz także całe guzki oraz miejsca punktów stycznych z sąsiednimi zębami, odtwarzając idealnie kształt anatomiczny zęba.

To rozwiązanie z zakresu protetyki stomatologicznej, które umożliwia odbudowanie utraconej korony zęba na naturalnym jego korzeniu. Ma on formę sztyftu zbudowanego z dwóch części: korzeniowej, która umieszczona jest w korzeniu zęba i koronowej, na której umieszcza się zrobioną w pracowni protetycznej koronę zęba. Celem zabiegu jest wzmocnienie osłabionego korzenia oraz odbudowa utraconej lub uszkodzonej korony zęba. Zanim jednak zamocujemy wkład korzeniowy ząb musi być przeleczony endodontycznie (kanałowo)!

Rodzaje wkładów korzeniowo-koronowych
Istnieje kilka rodzajów wkładów korzeniowo-koronowych. Pierwsze to tzw. wkłady lane, bardzo wytrzymałe, odlewane na zamówienie ze stopu złota lub stali. Stosowane są wówczas, gdy występuje znaczna utrata tkanek korony zęba. Aby wykonać takie uzupełnienie należy po leczeniu kanałowym dokonać preparacji wewnątrz korzenia i pobrać wycisk, na podstawie którego w laboratorium protetycznym będzie możliwe wykonanie indywidualnego wkładu. Na kolejnej wizycie zostanie on zacementowany i będzie stanowił podstawę dla odbudowy korony zęba.

Do wkładów indywidualnych robionych również w laboratorium protetycznym należą wkłady wykonane z tlenku cyrkonu. Ich niewątpliwą zaletą jest kolor zbliżony do koloru zębów, a także pełna biokompatybilność i trwałość.

Trzeci rodzaj wkładów to gotowe śruby z tytanu lub elementy z włókna szklanego występujące w różnych rozmiarach dobieranych do szerokości i długości kanału.

W przypadku zastosowania tego rodzaju wkładów, po leczeniu kanałowym korzeń jest kalibrowany dedykowanym frezem do danego rozmiaru wkładu, a następnie na tej samej wizycie wkład jest cementowany (nie ma potrzeby wykonywania wycisku). Stosowany jest w przypadku, gdy udało się zachować więcej tkanek własnych zęba –  nie tylko część korzeniową, ale też fragment korony zęba.

Tak więc który wkład korzeniowo-koronowy wybrać?

Wszystkie rodzaje wkładów zapewniają stabilną konstrukcję odbudowy protetycznej zęba. Przezroczyste wkłady z włókna szklanego oraz wkłady cyrkonowe są bardziej estetyczne, co ma znaczenie w przypadku koron pełnoceramicznych o wysokiej przezierności – ciemna stal może być widoczna pod pewnymi kątami wewnątrz korony zęba.

Dodatkowym argumentem za standardowymi wkładami z włókna szklanego jest to, że skracają całe leczenie o przynajmniej jedną wizytę – od razu po wyleczeniu kanałowym zęba można zacementować wkład.

To uzupełnienie stosowane w przypadku, gdy ząb ulegnie zniszczeniu w stopniu uniemożliwiającym standardową odbudowę kompozytową – przy urazie mechanicznym jakim jest złamanie, lub mocno zaawansowanej próchnicy. Korona protetyczna przykrywa zniszczoną koronę zęba, dzięki czemu odzyskuje on swój pierwotny wygląd i funkcję.

Dzięki najwyższej jakości materiałom, z których jest wykonywana, korona protetyczna osłania ząb, wzmacnia go i odtwarza jego naturalny, zdrowy wygląd. Komfort użytkowania jest taki sam jak własnego uzębienia. Jest to trwałe i skuteczne rozwiązanie pozwalające cieszyć się odbudowanym zębem przez długie lata.

To uzupełnienie protetyczne stosowane w przypadku całkowitego braku jednego lub kilku zębów. Most składa się z połączonych ze sobą koron mocowanych z obu stron na zębach własnych (filarach) bądź implantach. W jamie ustnej most protetyczny zajmuje tyle samo miejsca co zęby naturalne i przenosi siłę żucia w sposób fizjologiczny, dzięki temu pacjent nie odczuwa dyskomfortu podczas jego noszenia.

Wyróżniamy mosty porcelanowe na podbudowie metalowej (stal lub złoto), pełnoceramiczne, a także wykonane z pełnokonturowego cyrkonu lub cyrkonu napalanego porcelaną. O wyborze najodpowiedniejszego z nich zawsze decyduje stomatolog w porozumieniu pacjentem.

Protezy zębowe zastępują brakujące zęby przywracając pacjentowi zdolność do normalnego funkcjonowania jamy ustnej, pomagają odzyskać pewność siebie i radość z pełnego uśmiechu. Protetyka stomatologiczna proponuje różne rodzaje protez, w tym protezy częściowe, które zastępują tylko brakujące zęby lub protezy całkowite, w przypadku całkowitego bezzębia.

Mogą być wykonane z różnych materiałów takich jak akryl czy metal, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Dzięki zaawansowanym technologiom, jakie stosujemy w laboratorium protetycznym, protezy zębowe są wygodniejsze, trwalsze i bardziej naturalnie wyglądają niż kiedykolwiek wcześniej. Są wykonywane na miarę pacjenta, co gwarantuje perfekcyjne dopasowanie, najwyższą jakość i komfort użytkowania. Dodatkowo warto zauważyć, że regularne dbanie o higienę protez i regularne wizyty kontrolne u stomatologa pozwalają utrzymać je w idealnym stanie przez długie lata.

Każda z omawianych niżej protez ma swoje właściwości i zalety, a wybór najbardziej odpowiedniej zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stanu uzębienia.

Protezy natychmiastowe

To czasowe uzupełnienie protetyczne, które wykonuje się przed zabiegiem usunięcia zniszczonych zębów i zakłada bezpośrednio po ich ekstrakcji w czasie działania znieczulenia. Wszystkie czynności związane z wykonaniem protezy są przeprowadzane przed usunięciem zębów, co pozwala na uniknięcie przykrej dla Pacjenta sytuacji ich braku.

Mimo, że to rozwiązanie tymczasowe, zapewnia ona normalne warunki życia i możliwość kontynuowania pracy zawodowej, wpływa również bardzo korzystnie na gojenie się ran poekstrakcyjnych.

Protezy osiadające częściowe lub całkowite

Są uzupełnieniami ruchomymi, które pacjent sam może zakładać i zdejmować. Odbudowują utracone zęby opierając się na dziąsłach i podniebieniu.

Protezy częściowe

Odtwarzające niewielką ilość uzębienia – składają się z płyty akrylowej, w której są osadzone brakujące zęby. Protezy częściowe trzymają się podłoża lepiej niż całkowite, ponieważ często są mocowane na pozostałych zębach własnych za pomocą klamer, zamków czy zatrzasków – są to elementy metalowe, które utrzymują protezę na zębach stałych. Pozwala to uniknąć konieczności stosowania kleju (na który niektóre osoby mogą być uczulone) jednak wielu pacjentów uważa te protezy za mało estetyczne.

Protezy całkowite

Są uzupełnieniami stosowanymi w przypadku braku wszystkich zębów, mogą być wykonywane z akrylu lub nylonu. Utrzymują się w ustach na zasadzie przyssania do tkanek miękkich, jednakże ze względu na niewielkie możliwości uzyskania retencji w wielu przypadkach konieczne jest używanie kleju do protez, który pozwala je przytwierdzić (dotyczy to zwłaszcza płyty protezy dolnej). W protezach tych nie są stosowane metalowe elementy łączące, ale mogą być wzmocnione specjalną siatką wykonaną ze stopu metali szlachetnych – złota i srebra.

Pacjenci stosujący taki rodzaj uzupełnienia mają możliwość naturalnego uśmiechania się i żucia, a ich twarz nie zostaje zniekształcona, co często obserwuje się w przypadku bezzębia. Jest to popularne rozwiązanie o stosunkowo niskim koszcie, posiadające jednak liczne wady: trudności w adaptacji, dyskomfort użytkowania, niedogodności w spożywaniu pokarmów, niszczące działanie na kości szczęk (nacisk nie rozkłada się w naturalny sposób) oraz konieczność wymiany co kilka lat.

Protezy szkieletowe 

Są uzupełnieniem ruchomym odbudowującym częściowo utracone zęby pacjenta. Podstawową częścią tej protezy jest konstrukcja metalowa, a elementami utrzymującymi ją w jamie ustnej są klamry sprzyjające lepszemu utrzymaniu się protezy na zębach. Metalowe klamry są mało estetyczne, jednakże w celu poprawienia kosmetyki istnieje obecnie możliwość zastąpienia ich precyzyjnymi elementami mocującymi jak zatrzaski, zasuwy czy korony teleskopowe(proteza overdenture).

W odróżnieniu od protez osiadających akrylowych protezy szkieletowe przenoszą siły żucia bezpośrednio na zęby sąsiednie a nie na błonę śluzową, co sprawia że nie uciskają jej oraz kości i nie powodują jej zaniku oraz mają zmniejszoną do minimum niewygodną dla pacjenta płytę podniebienną.

Protezy overdenture

Wykonywane są na zatrzaskach, zasuwach, zamkach, ryglach – są zastąpieniem standardowych protez szkieletowych. Uzupełnienia te nie posiadają widocznych klamer drucianych (tak jak w klasycznych protezach częściowych), które mogłyby być widoczne przy uśmiechu.

Proteza overdenture ma wiele zalet w porównaniu do innych rodzajów protez.

  • Przede wszystkim jest ona bardzo stabilna, trwała, estetyczna – nie ma widocznych elementów mocujących, oraz bardzo wygodna w użytkowaniu.
  • Zaletą tego typu uzupełnień jest również dobra stabilizacja protez na podłożu, brak obciążenia błony śluzowej oraz wysoki komfort noszenia.
  • Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie dla osób, które chcą mieć trwały i estetyczny uśmiech.

Protezy na teleskopach 

To protezy szkieletowe, które odbudowują częściowo utracone zęby pacjenta z udziałem pozostałych, które pokryte są koronami teleskopowymi.

Proteza na implantach 

To proteza częściowa lub całkowita stabilizowana za pomocą implantów, przywracająca estetykę naturalnego uzębienia.

Implanty w wyniku połączenia z kością za pomocą naturalnego procesu gojenia tworzą podstawę, na której stomatolog umieszcza za pomocą systemu locator, systemu na belce lub koron teleskopowych protezę, która funkcjonalnie i estetycznie naśladuje utracone zęby. Wybór systemu łączącego uzależniony jest od indywidualnych warunków pola protetycznego pacjenta.

W przypadku leczenia implantoprotetycznego bezzębia, czyli całkowitego braku zębów w szczęce lub w żuchwie wszczepienie już dwóch implantów w żuchwie i czterech w szczęce powoduje poprawę komfortu żucia i stabilność utrzymania protezy w jamie ustnej.

Lecznie implantologiczne może trwać kilka miesięcy, jednakże w tym czasie istnieje możliwość korzystania z tymczasowego uzupełnienia protetycznego, dzięki któremu brak zęba nie będzie widoczny. Jest to szczególnie ważne w przypadku utraty zęba w tzw. strefie estetycznej, gdzie brak zęba jest zauważalny na pierwszy rzut oka.

Zapraszamy do kontaktu

Adres kliniki
ul. Narutowicza 16a
70-240 Szczecin
Godziny pracy
Pn. - Pt. - 9:00 - 20:00
Sob. - 9:00 - 13:00
Adres e-mail
klinika@dr-gajda.pl