Biała dieta – czym jest?
Zarezerwuj wizytę!
Zarezerwuj on-line lub zadzwoń
Porady stomatologiczne
Biała dieta – czym jest?
To, co jemy, obok higieny jamy ustnej, ma największy wpływ na stan i wygląd zębów. Także ich kolor. Jeśli zdecydujemy się na zabieg wybielania, powinniśmy przez pewien czas stosować tzw. białą dietę, która pomoże utrzymać efekty. Nie należy jednak na dłuższą metę drastycznie eliminować korzystnych dla zdrowia składników. Warto za to na co dzień uwzględniać produkty naturalnie wybielające. Są i takie, z których lepiej zrezygnować w ogóle albo ograniczyć.
Co można jeść po wybielaniu zębów?
Szkliwo po wybieleniu jest bardziej podatne na działanie barwników, zarówno naturalnych, jak i sztucznych. Przez dwie godziny po zabiegu nie wolno nic jeść ani pić poza czystą wodą. Jeśli chodzi o konkretne zalecenia dotyczące diety po tym czasie, najprościej jest posłuchać stomatologa, który przeprowadził wybielanie. Przez około dwa tygodnie po wybielaniu powinno się pewnych produktów unikać a wybierać te w białym kolorze.
Biała dieta polega na jedzeniu tylko tego, co zawiera białe i jasne barwniki. Na jej liście są białe warzywa, jak korzeń pietruszki, selera, kalafior, białe szparagi. Z produktów pochodzenia zwierzęcego w potrawach białej diety są białka jaj, mięso kurczaka, białe mięso ryb. Z nabiału – ser kozi, twarogowy, jogurt naturalny. Spośród produktów zbożowych – otręby i płatki owsiane, ryż kasza jaglana, kuskus. Zalecane jest jedzenie kokosów, w każdej formie (mleczko, wiórki, woda kokosowa). Jeśli chodzi o napoje , to bez obaw o kolor zębów można pić wodę mineralną niegazowaną, mleko, białe wino. Z owoców rekomendowane są banany.
A jedzenie czego jest niewskazane, bo może zmienić zabarwienie szkliwa? Kolorowe warzywa, głównie buraki (także barszcz), kapusta, marchew, dynia, pomidory, papryka. Z przypraw na czarnej liście znalazły się m.in. curry, chili, papryka. Napoje – kawa, herbata, soki, barwione napoje, coca – cola. Także czerwone mięso, wędliny, pasztety, przeciery, dżemy, konfitury, żółtko jaj, żółte sery, sery topione, słodycze, a szczególnie z kakao. Z owoców m.in. jagody, porzeczki, wiśnie, borówki.
Co jeść, by mieć białe zęby?
Eliminacyjną białą dietę można stosować przez krótki czas, nie wolno tego okresu zbytnio przedłużać. Produkty spożywcze zawierające barwniki należą do najzdrowszych dla naszego organizmu. Co więc warto uwzględnić w codziennej diecie, by utrzymać biel zębów nie rezygnując z wartościowych składników? Po pierwsze rzucić palenie tytoniu, zminimalizować picie kawy i herbaty. Oba napoje często pite niekorzystnie wpływają na wygląd zębów. Podobnie działa coca – cola (od niej zęby żółkną najszybciej), czerwone wino, sos sojowy.
A co w naszej diecie naturalnie wybiela zęby? Zbawienny wpływ na stan zębów i ich kolor ma wapń zawarty w produktach mlecznych takich, jak mleko, kefir, jogurt naturalny. Uczuleni na białko krowie powinni stosować suplementy lub jeść produkty z mleka koziego. Z owoców wybielające działanie mają m.in. jabłka (kwas jabłkowy wybiela, błonnik oczyszcza), truskawki (kwas maleinowy wybiela, zapobiega tworzeniu się kamienia), pomarańcze (kwas cytrynowy rozjaśnia kolor zębów, w nadmiarze uszkadza szkliwo), ananasy, orzechy, szczególnie kokosy. Z warzyw warto uwzględniać w diecie marchew, seler naciowy, kalafior (usuwają przebarwienia), cebulę (olejki eteryczne zapobiegają tworzeniu się kamienia).
Po zjedzeniu lub wypiciu silnie barwiącej potrawy dobrze jest porządnie umyć zęby. Z tym, że nie od razu a po ok. 15 minutach. Kwaśne produkty rozmiękczają szkliwo, dlatego trzeba poczekać, by przywrócić normalne Ph w ustach. Warto wyrobić sobie nawyk, by po każdym posiłku wypłukać zęby zwykłą wodą. Zalecane jest picie kolorowych napojów przez słomkę.
Zachęcamy do kontaktu
(+48) 91 433 07 76
klinika@dr-gajda.pl