
Zadbaj o zdrowie swoich dziąseł!
Profesjonalne leczenie chorób przyzębia – dla pięknego i zdrowego uśmiechu.
Dołącz do grona naszych zadowolonych pacjentów.
Umów się na konsultację już dziś.
Periodontologia to specjalistyczna dziedzina stomatologii, która koncentruje się na profilaktyce i leczeniu chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej.
Jednym z najczęstszych schorzeń w tej dziedzinie jest zapalenie przyzębia, potocznie zwane paradontozą. Choroba ta wywoływana jest przez bakterie obecne w płytce nazębnej oraz kamieniu nazębnym.
Wczesne objawy zapalenia dziąseł to zaczerwienienie, obrzęk oraz krwawienie podczas szczotkowania czy nitkowania zębów. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, objawy te będą się nasilać, prowadząc do rozchwiania zębów, ich przemieszczenia, a w ostateczności – do utraty zębów na skutek ubytku kości.
Dzięki wczesnej diagnozie i skutecznemu leczeniu w ramach periodontologii, możemy zatrzymać rozwój tej choroby, przywracając zdrowie Twojemu przyzębiu. Dbaj o swoje zęby i zapobiegaj poważnym konsekwencjom – umów się na wizytę!


Przyczyny paradontozy
Za najważniejsze przyczyny paradontozy uważana jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, zalegający kamień nazębny i unikanie regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.
Duży wpływ na powstanie chorób przyzębia ma także stosowanie nieprawidłowo zbilansowanej diety, w której znajduje się zbyt mało witamin i najważniejszych składników mineralnych oraz spożywanie dużej ilości cukru. Taka dieta nie tylko prowadzi do powstania paradontozy, ale także może być powodem rozwoju choroby próchnicowej zębów.
Na rozwój chorób przyzębia mają również wpływ czynniki genetyczne, choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, zaburzenia hormonalne, choroby krwi), czynniki środowiskowe (palenie tytoniu, stres), nieleczone wady zgryzu oraz nieprawidłowo wykonane wypełnienia i prace protetyczne.
Profilaktyka paradontozy – Klucz do zdrowych dziąseł
Profilaktyka paradontozy skupia się na utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz regularnych wizytach u stomatologa.
Codzienne szczotkowanie zębów, nitkowanie oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej znacząco ogranicza gromadzenie się płytki bakteryjnej, która jest głównym czynnikiem wywołującym choroby przyzębia.
Nie należy lekceważyć pierwszych objawów zapalenia dziąseł, takich jak zaczerwienienie, obrzęk czy krwawienie, gdyż wczesna diagnoza jest kluczowa dla skutecznego leczenia. Regularne kontrole u stomatologa pozwalają na szybsze wykrycie problemu i spowolnienie postępu choroby, a nawet całkowite zatrzymanie jej rozwoju.
Dbaj o swoje zdrowie – zapobiegaj paradontozie, a Twoje dziąsła będą Ci wdzięczne!
Najczęstsze objawy paradontozy:
- krwawienia w czasie mycia zębów
- ból i obrzęk dziąseł
- odsłonięcie szyjek zębowych
- ropny wysięk z kieszonek dziąseł
- wydłużenie się koron zębów
- rozchwianie zębów
- nieprzyjemny zapach z ust
Leczenie wczesnych etapów chorób przyzębia opiera się przede wszystkim na eliminacji przyczyny, która odpowiada za stan zapalny dziąseł, a więc redukcji kamienia nazębnego i innych patogenów jamy ustnej.
Wykonuje się zabiegi profilaktyczne takie jak: skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy, piaskowanie, polerowanie i fluoryzację zębów.
W stadium bardziej zaawansowanej paradontozy, konieczne staje się wykonanie zabiegów chirurgicznych, które zlikwidują stan zapalny. Kiretaż polega na usunięciu płytki nazębnej oraz złogów poddziąsłowych za pomocą specjalistycznych kiret i skalerów ultradźwiękowych.
Wyróżniamy:
- Kiretaż zamknięty stosowany jest w przypadku obecności tak zwanych kieszonek przyzębnych, czyli pogłębionych na skutek rozwoju paradontozy szczelin między dziąsłem a zębem. Przy użyciu specjalistycznych kiret zostają oczyszczone korzenie z resztek kamienia poddziąsłowego co umożliwia zlikwidowanie stanu zapalnego i zagojenie się rany. Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, oszczędzający tkanki otaczające ząb oraz nie wpływający na ogólną kondycję pacjenta.
- Kiretaż otwarty stosowany jest w przypadku, kiedy stan zapalny spowodowany gromadzeniem się kamienia w kieszonkach, jest na tyle zaawansowany, że należy chirurgicznie odsunąć dziąsło. Zaletą tego zabiegu jest szybkie gojenie się rany pozabiegowej, minimalny dyskomfort dla pacjenta i dobry efekt estetyczny. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
Przy bardzo zaawansowanym stanie zapalnym dochodzi do rozchwiania zębów i utraty tkanek otaczających, a w szczególności kości. Wskazane jest wówczas wykonanie takich zabiegów jak:
- Szynowanie zębów polega na łączeniu pojedynczych zębów w blok wzmacniający rozchwiane zęby, zapobiegając tym samym ich przesunięciu lub wyważeniu. Zęby mogą być szynowane na pewien okres (np. po zabiegach chirurgicznych) lub na stałe.
- Sterowana regeneracja tkanek przyzębia i kości dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych osiągnięć inżynierii materiałowej – błon zaporowych oraz materiałów wspomagających – możliwa jest odbudowa tkanki kostnej przy pomocy metody sterowanej regeneracji tkanek przyzębia i kości.

Powikłania nieleczonej paradontozy
Zdrowe dziąsła są kluczowym elementem nie tylko dla pięknego uśmiechu, ale także ogólnego zdrowia jamy ustnej. Nieleczona paradontoza, obok ubytków w uzębieniu zwiększa w poważny sposób ryzyko wystąpienia powikłań ogólnoustrojowych, takich jak: miażdżyca naczyń krwionośnych, choroby serca, udar mózgu, przedwczesny poród, zapalenie płuc, czy zapalenie stawów. Może także niekorzystnie wpływać na przebieg cukrzycy i innych schorzeń systemowych.
Dzięki nowoczesnym metodom diagnostycznym i terapeutycznym, periodontologia pozwala na zachowanie zdrowych i mocnych dziąseł, co przekłada się na zdrowie całego organizmu. Odwiedź naszą klinikę i zadbaj o zdrowie swoich dziąseł, aby cieszyć się pięknym i pełnym uśmiechem przez całe życie.
Zapraszamy do kontaktu