24 listopada, 2021

Jak leczyć krwawiące dziąsła? Poznaj metody leczenia

Krwawienie z dziąseł może być spowodowane zarówno niegroźnym uszkodzeniem, jak i ciężką przewlekłą chorobą. I to niekoniecznie jamy ustnej. Krwawieniu można zapobiegać i skutecznie je leczyć. Przy niewielkich, incydentalnych krwawieniach pomogą domowe sposoby. Gdy dolegliwość nie ustępuje, trzeba zgłosić się do stomatologa.

Krwawienie z dziąseł – przyczyny

Istnieje bardzo wiele możliwych przyczyn krwawienia z dziąseł. Mogą one być związane zarówno z higieną jamy ustnej, stanem uzębienia, jak i ogólnymi schorzeniami. Do dość częstych przyczyn krwawień należą uszkodzenia mechaniczne, do których dochodzi np. podczas zbyt intensywnego szczotkowania zębów za twardą szczoteczką.

Takie krwawienie łatwo zauważyć i jemu zaradzić. Jeśli zdarza się incydentalnie, nie musimy się martwić. Wystarczy po prostu zmienić technikę mycia zębów (na bardziej delikatną), czy szczoteczkę na taką z miękkim włosiem. Natomiast, gdy krwawienie regularnie powtarza się w trakcie mycia zębów, czy jedzenia, powinno nam to dać do myślenia. Być może dzieje się coś złego – nie tylko z naszą jamą ustną, ale i całym organizmem.

A krwawienia z dziąseł dość często sygnalizują poważną przewlekłą chorobę. Dlatego najlepiej jest skontaktować się nie tylko ze stomatologiem, ale i lekarzem internistą. Krew systematycznie pojawiająca się np. w trakcie mycia zębów (i ból) może świadczyć m.in. o rozwijającej się paradontozie, czyli zapaleniu przyzębia. Jeśli leczenie tej poważnej choroby nie zostanie w porę rozpoczęte, można nawet stracić zęby. Krwawienie bywa efektem długotrwałych błędów żywieniowych, a w związku z tym niedoboru witamin i minerałów w diecie, np. witamin C, K, D, czy żelaza.

Może też świadczyć o przewlekłych ciężkich chorobach, takich jak cukrzyca, anemia, zapalenie wątroby, zaburzenia krzepnięcia krwi. Bywa też jednym z objawów rozwijających się infekcji wirusowych i bakteryjnych a także chorób nowotworowych. Nierzadko na krwawienie z dziąseł skarżą się osoby noszące protezy zębowe. Dzieje się tak wówczas, gdy są źle dopasowane.

Nierzadko krwawienie z dziąseł dotyczy kobiet w ciąży, co wynika ze zmian hormonalnych wpływających na większą wrażliwość dziąseł i podatność na krwawienia. Podobnie jest zresztą w okresie menopauzy. Krwawienie z dziąseł bywa też reakcją na zażywanie niektórych leków a czasami wynika z predyspozycji genetycznych (paradontoza).

Jak zapobiegać krwawieniu z dziąseł?

W ramach profilaktyki krwawienia z dziąseł należy wymienić przede wszystkim staranną, prawidłową, codzienną higienę jamy ustnej (mycie zębów przynajmniej trzy razy dziennie). Stosowanie dobrych past do zębów, nici stomatologicznych, irygatorów, częste zmienianie szczoteczek – to podstawowe zalecenia.

Istotne są też regularne wizyty kontrolne u stomatologa i usuwanie płytki nazębnej. Profesjonalnym zabiegom higienizacji należy poddawać się raz na rok. Warto na co dzień pamiętać o wartościowej, zróżnicowanej diecie a w razie potrzeby zażywać suplementy, najlepiej te polecone przez dentystę.

Sposoby na krwawiące dziąsła

Jest sporo różnych sposobów na krwawiące dziąsła, które możemy wykorzystać w domowych warunkach. Godne polecenia, jeśli zależy nam na działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym (przy incydentalnym i raczej niewielkim krwawieniu) są różnego rodzaju dostępne bez recepty w aptekach żele stomatologiczne i płyny do płukania ust. Warto też regularnie stosować specjalne, przeznaczone do krwawiących dziąseł pasty do zębów, szczoteczki z bardziej miękkim włosiem.

Płukanki ziołowe, np. z rumianku, kory dębu, czy szałwii też mogą pomóc przy niezbyt uciążliwych krwawieniach. Przy poważniejszych, przedłużających się stanach zapalnych dziąseł i towarzyszących im krwawieniach nie obejdzie się bez konsultacji ze stomatologiem, a niekiedy nawet periodontologiem, czyli specjalistą od chorób przyzębia. Być może konieczne okaże się zastosowanie radykalnego leczenia, silniejszych leków czy zabiegu chirurgicznego.

Może zainteresuje Cię również
Adres kliniki
ul. Narutowicza 16a
70-240 Szczecin
Godziny pracy
Pn. - Pt. - 9:00 - 20:00
Sob. - 9:00 - 13:00
Adres e-mail
klinika@dr-gajda.pl