Modę na biżuterię nazębną zapoczątkowały gwiazdy estrady w Stanach Zjednoczonych. Jest uznawana za osiągnięcie medycyny estetycznej. Dla jednych to ciekawy sposób na bycie oryginalnym, dla innych zwykła fanaberia. W założeniu ma upiększyć uśmiech. Mogą ją nosić jedynie osoby, które mają zdrowe zęby i mocne szkliwo. Nie niszczy szkliwa, jest mało inwazyjna i całkowicie odwracalna. Ma charakter tylko i wyłącznie estetyczny. Decydując się na ozdobę na zęby, najbezpieczniej jest oddać się w ręce stomatologa.
Biżuteria nazębna – czym jest twinkles?
Twinkles (słowo twinkle znaczy błyszczeć, migotać), to ozdoby o różnych kształtach i kolorach naklejane na szkliwo zęba. Biżuterię nazębną promują od lat gwiazdy estrady, m.in. Mick Jagger, Madonna. Ostatnio staje się coraz bardziej popularna wśród osób chcących zwrócić na siebie uwagę, wyróżnić z tłumu, upiększyć uśmiech. Twinkles bywa zrobione ze złota (białego, żółtego, różowego), kamieni szlachetnych czy też kryształu. Ozdoby nazębne najczęściej mocowane są na zębach przednich, na górnych jedynkach, dwójkach i trójkach. Mają rozmaite kształty, m.in. serduszek, gwiazdek, kwiatów, krzyżyków, motywów zwierzęcych. Mogą być przymocowane tylko do zębów naturalnych lub licówek. Zęby powinny być całkowicie zdrowe, czyste i mieć mocne szkliwo. Ta metoda ozdabiania zębów biżuterią jest bezpieczna i odwracalna. Biżuteria nazębna zazwyczaj przyklejana jest przy użyciu klejów kompozytowych do szkliwa zębów, po czym następuje utwardzanie światłem lampy polimeryzacyjnej (tak jak przy zwykłym wypełnieniu). Zabieg trwa krótko, ok. 15 – 20 minut. Nie jest potrzebne jakiekolwiek znieczulenie, bo pacjenta nic nie boli. Po nałożeniu biżuterii nazębnej należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Myć zęby co najmniej 2 razy dziennie, pamiętać o nitkowaniu. Gdy pacjent chce przestać już nosić biżuterię na zębach, zgłasza się do stomatologa (najlepiej do tego samego, który biżuterię zakładał), który odklei ją, a szkliwo wypoleruje i wzmacni lakierem z zawartością fluoru.
Rodzaje biżuterii na zęby
Jest wiele różnych materiałów stosowanych do tworzenia biżuterii na zęby. Należą do nich poza złotem – diamenty, brylanty, cyrkonie, kryształy Swarowskiego, kamienie szlachetne, jak rubin, szafir, szmaragd. Ozdoby na zęby typu twinkles są naklejane zwykle pojedynczo, są delikatne. Natomiast biżuteria, typu griil (czyli zderzaki), to rodzaj biżuterii z metali szlachetnych wysadzanej drogocennymi kamieniami. Obejmuje zwykle zęby przednie szczęki i żuchwy. Cieszy się popularnością głównie wśród gwiazd hip – hopu. Dłuższe noszenie takich ciężkich ozdób sprzyja wadom zgryzu i rozwojowi próchnicy. Inny rodzaj biżuterii nazębnej, to pierścienie nazębne, najczęściej nakładane na zęby sieczne przyśrodkowe. Wymagają wykonania małego otworu w okolicy brzegu zęba. Pierścień wkłada się do wnętrza zęba. Oba ostatnie rodzaje ozdabiania zębów są zdecydowanie mniej popularne od twinkles.
Cyrkonie na zęby
Cyrkonie na zębach mają tę zaletę, że są wytrzymałe i trwałe. Nie działają toksycznie. Są też stosunkowo tanie (ok. 200 zł kosztuje jedna cyrkonia). Cyrkonie na zęby cieszą się sporą popularnością wśród amatorów biżuterii na zębach.
Diamenty na zębach
Diamenty na zębach należą do najdroższych materiałów stosowanych w biżuterii nazębnej. Koszt jednego diamentu na zębach, to ok. 5 tys. zł.
Kolczyk w zębie
Kolczyki w zębie mogą być zrobione ze złota, srebra, metali nieszlachetnych, diamencików, kryształków , np. Swarowskiego.
Biżuteria nazębna – czy jest bezpieczna dla zdrowia?
Nie dla każdego przeznaczona jest biżuteria nazębna. Przeciwwskazaniem do noszenia biżuterii nazębnej są m.in. próchnica, uczulenie na materiały dentystyczne ( dlatego przed zabiegiem warto zrobić testy), zęby sztuczne (takie jak protezy ruchome, mosty, korony – biżuteria może się na nich nie trzymać), kamień na zębach. Chociaż dzieje się to rzadko, jednak zdarzają się niepożądane efekty uboczne noszenia biżuterii nazębnej, takie jak przebarwienia czy rany błony śluzowej. I trzeba pamiętać, że choć biżuteria na zęby jest na ogół bezpieczna noszenie jej może jednak sprzyjać rozwojowi bakterii. Toteż istotna jest dbałość o higienę jamy ustnej. Poza myciem zębów i nitkowaniem zalecane jest też stosowanie specjalnych płukanek. Warto odwiedzić stomatologa po ok. 6 miesiącach po zabiegu założenia biżuterii na zęby.
Ozdoby na zęby – jak długo można nosić?
Biżuteria nazębna może być tymczasowa ( na miesiąc) lub trwała (na około rok). Ozdoby na zęby zwykle trzymają się przez okres od kilku miesięcy do kilku lat. Bywa, że wcześniej same z różnych przyczyn odpadają. Zawsze istnieje możliwość usunięcia ozdoby na zęby w gabinecie stomatologa, jeśli tylko pacjent ma takie życzenie. Można z ozdoby zrezygnować całkowicie albo wymienić na zupełnie inną. Warto dodać, że biżuterię nazębną powinien zakładać profesjonalista – stomatolog. Korzystanie z gotowych zestawów do stosowania w domowych warunkach nie jest polecane.