Nitkowanie zębów powinno być stałym elementem codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Ważne jest systematyczne korzystania z nici dentystycznej i prawidłowa technika czyszczenia przestrzeni między zębami. Niewłaściwe nitkowanie może zamiast pomóc zaszkodzić, np. wywołać ból i krwawienie dziąseł.
Kiedy nitkować zęby?
Powinno się to robić przynajmniej raz dziennie. Nieważne – rano, czy wieczorem, byle systematycznie. Raczej przed szczotkowaniem zębów (choć są też zwolennicy odwrotnej kolejności). Nić użyta jako pierwsza pozwala skuteczniej usunąć resztki jedzenia i bakterie z przestrzeni między zębami a także płytkę nazębną. Nitkowanie pomaga w zapobieganiu próchnicy. Samo szczotkowanie zębów, nawet bardzo staranne i częste nie przyniesie takiego efektu.
Nić dentystyczna, to jedno z podstawowych narzędzi pomagających utrzymać w odpowiednim stanie jamę ustną. Do wyboru jest kilka rodzajów nici. Różnią się trwałością, grubością i oczywiście ceną (od ok. 10 zł). Nić niewoskowana zrobiona z wielu nylonowych włókien pozwala dokładnie czyścić przestrzenie między zębami, ale może pękać w trakcie czyszczenia. Nić woskowana pokryta woskiem jest przydatna szczególnie dla osób posiadających zęby mocno stłoczone. Dzięki warstwie wosku łatwiej się wsuwa i działa ochronnie na dziąsła.
Taśma dentystyczna jest bardziej płaska i szersza. Dokładniej oczyszcza większe szczeliny. Są też nici pęczniejące, które nabierają objętości pod wpływem wilgoci, zalecane głównie dla osób mających korony zębów bliżej siebie niż dolne fragmenty. W aptekach i drogeriach można też kupić nici smakowe, m.in. o aromacie mięty, które przy okazji odświeżają oddech. Można też dostać nici dentystyczne antybakteryjne i z dodatkiem fluoru, a nawet zawierające substancje wybielające.
Ważne, żeby dobrać nici najbardziej dla nas odpowiednie, zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Najlepiej byłoby skonsultować wybór ze stomatologiem. W gabinecie dentystycznym warto też poprosić o fachową instrukcję, co do właściwej techniki nitkowania.
Tylko na samym początku nitkowanie wydaje się trudne i może sprawiać pewien kłopot, ale z czasem nabieramy wprawy i nie ma z tym już żadnego problemu. Chodzi o to, żeby nitkować prawidłowo. Niewłaściwe posługiwanie się nicią może prowadzić nie tylko do bólu i uporczywych krwawień, nawet do stanu zapalnego dziąseł.
Dzieci powinny uczyć się nitkować od momentu, gdy mają dwa stykające się ze sobą stałe zęby. Najpierw rodzice oswajają dzieci z nićmi, potem pomagają w czyszczeniu, w końcu pociechy już same sobie radzą z tą czynnością. Najważniejsze, żeby od małego nabrały odpowiednich nawyków.
Jak prawidłowo nitkować zęby?
Aby nitkowanie przyniosło oczekiwany efekt trzeba je właściwie wykonywać. Podstawową zasadą jest robienie tego w bardzo delikatny sposób, by nie uszkodzić dziąsła. Czynności podczas nitkowania: Odrywamy lub odcinamy ok 45- 50 cm nici dentystycznej (pudełeczka z nićmi mają przeważnie wbudowaną gilotynkę lub nożyk). Owijamy część wokół środkowego palca jednej ręki, pozostałą dookoła środkowego palca drugiej ręki. Mocno trzymamy nić między kciukami a palcami wskazującymi. Delikatnie wsuwamy nić między zęby wykonując ruchy trące. Nie wbijamy nici w dziąsła. Zakręcamy nić w kształt litery „C” na linii dziąseł wokół zęba. Wsuwamy między dziąsło a ząb. Przykładamy nić mocno do zęba, delikatnie, ruchami w górę i dół pocieramy jego bok. Taką samą czynność wykonujemy z resztą zębów, w tym na tylnej stronie ostatnich zębów.
Trzeba pamiętać, że przechodząc z jednej szczeliny międzyzębowej do drugiej używamy czystego fragmentu nici. Zużyte nici należy oczywiście wyrzucić. Nitkowanie trwa 3-5 minut. Potem trzeba jamę ustną dokładnie wypłukać. I umyć zęby.
Na samym początku, gdy zaczynamy stosować nitkowanie, może pojawić się krwawienie, ale powinno ono szybko ustąpić. Jeśli tak się nie stanie, należy skontaktować się z dentystą.